Krem rozjaśniający skórę
Chcemy mieć gładką i nieskazitelną cerę, ale na przeszkodzie stoją brązowe plamy, które pojawiają się na twarzy. Co robić z takimi przebarwieniami? Czy da się je usunąć?
POLECAMY:
* Co czuje skóra, gdy zmienia się temperatura? Ciekawy artykuł! oceń to!
* Zdrowie i uroda twoich włosów. Jak sobie radzić z suchymi włosami? Ciekawy artykuł! oceń to!
* Bielizna na lato. Jak wyglądać ładnie i zachować higienę? Ciekawy artykuł! oceń to!
* Kosmetyczka na ferie zimowe Ciekawy artykuł! oceń to!
* Naturalne środki na porost włosów: olejek rycynowy, drożdże, skrzyp polny Ciekawy artykuł! oceń to!
Krem rozjaśniający skórę może okazać się dobrym rozwiązaniem. Wystarczy tylko poznać skład takiego preparatu i dokonać zakupu. Warto również dowiedzieć się kilku najważniejszych informacji na temat powstawania przebarwień.
Skąd się biorą przebarwienia?
Przebarwienia powstają najczęściej na skórze kobiet w wieku trzydziestu-trzydziestu pięciu lat. Bardzo rzadko zdarza się, że przebarwienia występują u młodszych kobiet. Jeżeli naszą skórę wystawiamy na działanie promieni słonecznych, wówczas możemy spodziewać się, że powstaną przebarwienia.Promienie słoneczne powodują, że następują zaburzenia w produkcji melaniny. Melanina to pigment, który powstaje w wyniku produkcji przez komórki zwane melanocytami.
Na przebarwienia mają wpływ różne czynniki, wśród których można wymieć między innymi uwarunkowania etniczne. Okazuje się, że rasa azjatycka jest bardziej narażona na powstawanie przebarwień skórnych aniżeli rasa kaukaska.
Czasami przebarwienia powstają na skutek łączenia kąpieli słonecznych z zażywaniem doustnych środków antykoncepcyjnych, niektórych antybiotyków, picia naparów z dziurawca, stosowaniem kosmetyków z retinolem.
Kiedy można wybielić przebarwienia?
Przebarwienia najlepiej usuwać jesienią, kiedy promieniowanie słoneczne nie jest już takie intensywne, a i nie doskwiera mróz.
Warto również dodać, że przebarwienia, które są powierzchowne (to znaczy jeśli melanina zgromadziła się w naskórku) będzie można brązowe plamy usunąć bez problemu. Wystarczą tylko odpowiednie kremy rozjaśniające skórę.
Kremy rozjaśniające do usuwania przebarwień
Jak już wyżej wspomniałam – kremy rozjaśniające skórę będą pomocne w usuwaniu przebarwień powstałych tylko w naskórku. Z tymi głębszymi plamkami może być problem.Co powinny zawierać kremy na przebarwienia?
Ponieważ na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym pojawia się coraz więcej kremów rozjaśniających skórę, producenci szukają coraz to lepszych i bardziej ekologicznych substancji, które mogą przyczynić się do zlikwidowania przebarwień.
Wiadomo, że jedną z najbardziej skutecznych substancji stosowaną do usuwania plam jest hydrochinon. Substancja ta słynie ze swoich wybielających właściwości i jest stosunkowo „łagodna”, bowiem podrażnienia występują bardzo rzadko. Aczkolwiek preparaty zawierające hydrochinon sprzedawane są na receptę, ponieważ istnieją przypuszczenia, że hydrochinon, jako pochodna fenolu, może mieć właściwości rakotwórcze.
W związku z tym producenci kremów rozjaśniających skórę używają różnych odpowiedników hydrochinonu. Mogą to być na przykład kwasy AHA, witamina C czy bardziej „wymyślne” – takie jak: ekstrakt z niedźwiedziej borówki, maliny morożki czy wyciąg z lukrecji. Substancje te mają właściwości wybielające, w związku z tym równie skutecznie mogą pozbyć się nieestetycznych przebarwień.
Wyciąg z lukrecji zawiera substancję o nazwie glabrydyna, która jest skutecznym inhibitorem melanogenezy, czyli prościej mówiąc – hamuje proces syntezy melaniny z komórek barwnikowych. Z kolei wyciągi z borówki czy maliny zawierają arbutynę, czyli substancję będącą alternatywą hydrochinonu.
Natomiast witamina C to substancja, która posiada właściwości wybielające, aczkolwiek im wyższe jej stężenie, tym większe podrażnienia może wywołać. A jak wiadomo im wyższe stężenie, tym skuteczność wybielania większa.
W kremach rozjaśniających można również znaleźć kwas azelainowy lub kwas kojowy. Pierwszy z nich wykorzystuje się najczęściej do usuwania przebarwień, które powstały w wyniku zmian trądzikowych czy przebarwień fototoksycznych oraz fotoalergicznych. Kwas kojowy pod względem właściwości chemicznych jest zbliżony do działania hydrochinonu. Ale działanie tej substancji nie kończy się na działaniu depigmentacyjnym. Kwas kojowy wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwutleniające, bowiem zwalcza wolne rodniki.Warto również wiedzieć, że kuracja kremami rozjaśniającymi musi być kontynuowana przez cały rok. Jest to ważne, ponieważ przebarwienia mają tendencję do powracania. Dlatego też ważne jest, żeby kuracja polegała zarówno na zwalczaniu przebarwień, jak i niedopuszczeniu do ich powstawania. Zaleca się więc całoroczną ochronę UV.
Dodatkowe zalety kremów rozjaśniających skórę
Niektóre kremy rozjaśniające skórę, poza tym, że usuwają przebarwienia, to dodatkowo rozświetlają cerę, dzięki czemu jest ona bardziej promienna, wygląda młodziej. Warto więc zastosować dobre kremy rozjaśniające, by poczuć się młodo na nowo.
Komentarze (0):
Prześlij komentarz
Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]
<< Strona główna