poniedziałek, 28 marca 2011

Fakty i mity na temat HIV i AIDS

Rzetelna wiedza na temat HIV i AIDS jest potrzebna każdemu człowiekowi, gdyż liczba osób zakażonych nieustannie wzrasta. Istotny jest również fakt, że każda osoba może ulec zakażeniu.

1. Czy to prawda, że problem AIDS należy już do przeszłości?
Nie. W Polsce każdego roku wykrywa się ponad 500 zakażeń HIV. Pomimo programów i akcji edukacyjnych przeciwko HIV skierowanych do społeczeństwa, liczba nowych zakażeń wciąż rośnie. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy z potencjalnego zagrożenia, jakie niesie tzw. ryzykowne zachowanie.

2. Czy naprawdę każdy może zakazić się HIV, bądź chorować na AIDS?
Tak. Każdy, bez względu na rasę, płeć, poglądy religijne czy orientację seksualną, jest narażony na zakażenie, gdy odbywa stosunek seksualny bez zabezpieczenia. Codziennie na świecie wiele osób zakaża się HIV. Do większości z tych zakażeń dochodzi właśnie poprzez kontakty seksualne.

3. Czy HIV przenosi się poprzez pocałunek?
Teoretycznie jest to możliwe, gdy np. osoba ma skaleczone usta i HIV obecny w ślinie dotrze do krwiobiegu drugiej osoby, jednak jest to bardzo mało prawdopodobne. Jak dotąd nie doniesiono jeszcze o takim przypadku.

4. Czy HIV przenosi się podczas stosunku oralnego?
Nie ma pewności w chwili obecnej. Stopień ryzyka jednak wzrasta, gdy sperma lub wydzielina z pochwy znajdą sie w ustach partnera. Przez niewielkie uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej wirus może dotrzeć do krwiobiegu drugiej osoby. Zanotowano jednak bardzo mało takich przypadków. Uważa się generalnie, że jest to droga zakażenia o dość niskim stopniu ryzyka.

5. Czy ryzyko zakażenia HIV jest takie samo dla kobiet i mężczyzn w kontaktach heteroseksualnych?
Nie. Kobiety są bardziej narażone podczas kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia, więc ryzyko zakażenia jest wyższe, gdy mężczyzna przekazuje wirusa kobiecie. Poza tym wszelkie skaleczenia i otarcia mogą stać się miejscem przeniknięcia HIV do organizmu.

6. Czy za AIDS naprawdę odpowiada HIV?
Tak. Zdecydowana większość opinii naukowych jest zgodna co do tego, że HIV wywołuje AIDS.

7. Czy istnieje szczepionka na AIDS?
Nie. Wynika to z faktu, że HIV często ulega mutacji i wykrywane są w związku z tym wciąż nowe podtypy wirusa. Choć naukowcy potwierdzili możliwość otrzymania skutecznej szczepionki, to jednak proces jest długotrwały i skomplikowany, gdyż priorytetem szczepionek jest ich bezpieczeństwo.

8. Czy istnieje skuteczne lekarstwo?
Nie. Na dzień dzisiejszy jedynie zapobieganie jest skutecznym sposobem zahamowania rozprzestrzeniania się HIV. Jednak odpowiednie leczenie i zapobieganie infekcjom oportunistycznym mogą znacznie spowolnić rozwój choroby i wydłużyć życie o kilkanaście lat albo więcej.

9. Czy HIV może przetrwać poza organizmem człowieka?
Wirus nie przetrwa, jeśli jest wystawiony na działanie czynników środowiska zewnętrznego. Ginie w temp. 56 C, niszczy go: wysychanie, mydło, woda, środki dezynfekcyjne. Niewielkie ryzyko zakażenia może spowodować kropla krwi, nasienia lub innych płynów ustrojowych, więc ślady tego typu powinny zostać dokładnie zmyte.

10. Czy wizyta u dentysty niesie ryzyko zakażenia?
Jeśli wszystkie narzędzia są sterylizowane po każdym użyciu oraz wdrożone są procedury chroniące przed przenoszeniem infekcji, nie ma ryzyka zakażenia.

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna