Anoreksja. Jak rozwiązać ten trudny problem?
Jadłowstręt psychiczny (Anoreksja) wynika ze złej wizji własnego ciała. Dotyczy zwykle dziewcząt doświadczających nieudanych kontaktów z bliskimi.Osoby chore myślą, że są przesadnie otyłe choć w rzeczywistości są zbyt chude. Ich stosunek do jedzenia jest obsesyjny.
Anoreksja powoduje wyczerpanie organizmu, pozostawiające zwykle nieodwracalne uszkodzenia. Anoreksja doprowadza do ograniczania ilości jedzenia, co w efekcie prowadzi do wychudzenia.
Anoreksję należy uważać za bardzo poważną chorobę. Wychodzenie z anoreksji wymaga niezwykłej determinacji i fachowego działania. Anorektyczka potrzebuje zrozumienia, miłości, wsparcia i przede wszystkim reakcji środowiska budujących wiarę we własne możliwości.
Anorektyczki, pomimo tego, że się głodzą, bez przerwy myślą o jedzeniu. Anorektyczki minimalizują ilość spożywanego jedzenia, wybierają tylko konkretne dania, zazwyczaj z aptekarską precyzją odmierzają porcje albo przygotowują wybrane dania w przesadnie pedantyczny sposób. Niewątpliwie Anoreksja dotyka zazwyczaj dziewcząt bardzo ambitnych i równocześnie nadmiernie posłusznych.
Następstwem anoreksji są wielorakie zmiany w organizmie. Typowymi dla anoreksji zmianami są obniżenie wagi, spadek odporności, awitaminozy, pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci, zaburzenia koncentracji, odwapnienie kości, fibromialgia i w najtrudniejszych przypadkach śmierć z wycieńczenia. Dlatego bardzo istotne jest podawanie chorej suplementów diety zawierających witaminy i minerały, aminokwasy i antyoksydanty.
Nieocenione w tej sytuacji są soki i preparaty z takich roślin jak Mangostan, Spirulina czy Noni - niewyczerpane bogactwo substancji odżywczych, przy tym akceptowalna przez chorą dawka kalorii.
Często zdarza się tak, że anoreksja przeplata się z bulimią. Dla osoby chorej na Bulimię jedzenie jest uprzykrzonym nieprzyjacielem, a jednocześnie źródłem ogromnej rozkoszy. W czasie ataku bulimik może pochłonąć naprawdę wszystko. Miesza w jednym posiłku np. słodycze z wędliną albo chipsy ze śledziami. Po ataku nadchodzi załamanie i Bulimiczka pozbywa się jedzenia przez wymioty i środki przeczyszczające.
Anoreksja jak i bulimia są rozpoznawane zazwyczaj w ostatnim stadium choroby. Anorektyczki i bulimiczki zawsze skutecznie się kamuflują, układają misterne plany i skrzętnie pilnują zachowania choroby w tajemnicy.
Komentarze (0):
Prześlij komentarz
Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]
<< Strona główna