Szampony dla mężczyzn
Jeszcze do niedawna (kilkanaście, kilkadziesiąt lat wstecz) mężczyźni myli swoje włosy mydłem. Dziś już raczej tak nie robią, bo zmieniły się czasy, zmieniły mydła, a i na rynku pojawiło się tyle szamponów że stosowanie mydeł wydaje się dziś wręcz nieopłacalne. Mydło nie zawsze służy włosom, choć i w dzisiejszych czasach mydło szare ma bardzo wielu zwolenników, za to szampony, te dobre jakościowo, radzą sobie całkiem nieźle z myciem, kondycjonowaniem i… usuwaniem różnego rodzaju dolegliwości. Szampony dla mężczyzn mogą bowiem spełniać bardzo różne zadania. Oprócz pielęgnacji włosów coraz lepiej radzą sobie z łupieżem, łojotokiem i nadmiernym wypadaniem włosów. To zjawiska, które na męskich głowach są stale obecne, a przyczynia się do tego między innymi testosteron, czyli główny męski hormon.
Jakie szampony dla mężczyzn możemy znaleźć w drogeriach?
Przede wszystkim dobierając i kupując szampony musimy zwrócić uwagę na ich dostosowanie do potrzeb naszych włosów. Mężczyźni nie potrzebują wielu składników, w które wzbogaca się szampony przeznaczone dla kobiet tym niemniej trzeba dostarczyć włosom wszystkich tych komponentów które są im niezbędne do utrzymania dobrej kondycji. Panowie najczęściej mają włosy przetłuszczające się i normalne ze skłonnością do wypadania. Pod tym kątem należy wybierać szampony dla mężczyzn.
Szampony do włosów tłustych
Panowie z włosami przetłuszczającymi się mają nieefektowne płaskie fryzury. Ich włosy przylegają do skóry głowy, brak im elastyczności i puszystości, są połyskliwe ale jest to połysk wynikający z natłuszczenia (nadmiaru sebum), często też we włosach pojawia się łupież. Łojotok jest w pewnym stopniu sterowany testosteronem, ale niebagatelne znaczenie w jego powstawaniu ma też dieta i zaniedbania pielęgnacyjne. Włosy ze skłonnością do przetłuszczania powinniśmy myć szamponami które dedykowane są włosom tego typu. W składzie takich szamponów znajdziemy substancje, witaminy i minerały stabilizujące pracę gruczołów wydzielających sebum. Oprócz tego składniki tych szamponów oddziałują często przeciwzapalnie, a zapalenia skóry bardzo często towarzyszą łojotokowi i łupieżowi. Jak często należy myć włosy przetłuszczające się? Nawet codziennie, wbrew pozorom wcale nie nasila to łojotoku, a pozwala utrzymać higienę. Łojotok może się nasilić jedynie wtedy, gdy sięgniemy po zły szampon, nie dostosowany do potrzeb naszej skóry i włosów.
Szampony do włosów wypadających
Wypadanie włosów równie często towarzyszy łojotokowi. Tak już niestety jest, że łysienie jest typowo męskim problemem i w pewnym wieku pojawia się u większości mężczyzn. Z wypadaniem włosów można radzić sobie na wiele sposobów, na pewno jakimś ratunkiem jest ograniczenie łojotoku (łojotok też sprzyja utracie włosów) i dobre odżywienie włosów. W tym celu najlepiej wykorzystać szampony dedykowane osobom z włosami ze skłonnością do wypadania. Często jednak zwykłe kosmetyki nie wystarczą, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się sięgnięcie po szampony dla mężczyzn o właściwościach leczniczych tj. zawierające blokery hormonów odpowiedzialnych za łysienie i usprawniających procesy odżywiania mieszków włosowych (składniki szamponów na które warto w tej sytuacji zwrócić szczególną uwagę to minoxidil i aminexil – pamiętajmy jednak, że szampony tego typu wymagają regularnego stosowania).
Szampony do włosów z łupieżem
Zarówno szampony przeciwko wypadaniu włosów jak i szampony do włosów przetłuszczających się mogą zawierać składniki o właściwościach przeciwłupieżowych. Jeśli jednak łupież mimo wszystko pojawia się i to pojawia się zbyt często stosowanie szamponów kosmetycznych bądź specjalistycznych ale przeznaczonych do pielęgnacji włosów z innymi problemami może niestety nie wystarczyć. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest stosowanie przeciwłupieżowych szamponów leczniczych – warto stosować je doraźnie w ramach walki z już istniejącym łupieżem i profilaktycznie tj. raz na kilka bądź kilkanaście dni by zapobiec jego nawrotom.
Z wyborem odpowiedniego szamponu dla mężczyzn raczej nikt nie powinien mieć problemów. Jedynym problemem jest…. ogromny wybór środków do pielęgnacji włosów, ale to raczej plus niż minus, mając większe możliwości wyboru lepiej dobierzemy szampon dla siebie.
Komentarze (0):
Prześlij komentarz
Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]
<< Strona główna