Kolagen na rozstępy
Kolagen to podstawowe białko tkanki łącznej. Szczególnie dużo jest go w ścięgnach i skórze, gdzie stanowi mocną podporę, jak mówią niektórzy, rusztowanie. To kolagen, wraz z elastyną, decyduje o elastyczności, sprężystości i jędrności skóry. Gdy jest kiepskiej jakości lub gdy jest go za mało (ubywa w skórze wraz z wiekiem), wówczas pojawiają się zmarszczki, skóra traci jędrność, a u osób nawet w młodym wieku, mogą wystąpić rozstępy. Należy wówczas uzupełniać niedobory tego składnika stosując miejscowo odpowiednie preparaty. Najskuteczniejszy jest kolagen na rozstępy.
Czym jest kolagen a rozstępy?
Kolagen zapewnia skórze skórze zdrowy wygląd na długie lata. Ale już po dwudziestym piątym roku życia ubywa w tkance łącznej kolagenu rozpuszczalnego, a skutkiem tego jest zmniejszona możliwość wiązania wody w skórze, więc traci ona elastyczność, staje się sucha i zaczyna się starzeć.
W szczególnych okolicznościach, a są to okresy zaburzeń hormonalnych, np. podczas dojrzewania, w okresie ciąży i po menopauzie, kolagen wytwarzany przez fibroblasty jest kiepskiej jakości. Nie spełnia wówczas należycie swych zadań. Nie wytrzymuje napięcia rozciągającej się skóry np. wskutek wzrostu organizmu, ciąży czy tycia, więc włókienka kolagenu pękają, skóra się „rozchodzi” i tak powstają czerwone pręgi, czyli rozstępy.
W obydwu przypadkach niezbędne jest stosowanie kosmetyków zawierających kolagen.
Kolagen naturalny
Do produkcji kosmetyków zapobiegających zmarszczkom oraz walczących z rozstępami stosowany jest kolagen naturalny. W XX wieku wytwarzano go ze skór bydlęcych. Był on używany z dobrym skutkiem w implantach przeciwzmarszczkowych, w kompresach, szwach rozpuszczalnych i protezach naczyniowych. Nie spełniał jednak oczekiwań jako składnik maści na oparzenia i blizny, a także kremów na zmarszczki i na rozstępy. Firmy kosmetyczne przestały używać kolagenu pochodzenia bydlęcego, bo okazał się nieaktywny biologicznie, a poza tym choroba „wściekłych krów” odstraszyła klientki. Próbowano też stosować proteiny roślinne, ale nie mogły one zastąpić naturalnego kolagenu, składającego się z co najmniej 19 aminokwasów, obecnych tylko w organizmach kręgowców.
Obecnie pozyskuje się kolagen na rozstępy z rybich skór. Zachowuje on przestrzenną budowę spiralną, tzw. potrójną helisę, a co najważniejsze – idealnie uzupełnia braki tego składnika w ludzkiej skórze.
Kremy z kolagenem na rozstępy
Kremy na rozstępy można stosować profilaktycznie. Osoby ze skłonnością do rozstępów, a można się ich spodziewać, mając matkę czy babcię z takimi oszpeceniami skóry, bo rozstępy są uwarunkowane genetycznie. Również panie w ciąży z dużym prawdopodobieństwem mogą spodziewać się czerwonych pręg co najmniej na brzuchu, także osoby, które w krótkim czasie sporo przybrały na wadze lub na przemian tyją i chudną. Także kulturyści i sportowcy uprawiający dyscypliny siłowe powinni stosować profilaktykę. Lepiej zapobiegać niż leczyć, ta znana prawda sprawdza się i w przypadku rozstępów.
Nie należy lekceważyć pierwszych, mało jeszcze widocznych pręg. Skoro się już pokazały, nawet na niewielkim fragmencie brzucha, piersi czy ud, to oznacza, że skórze brakuje kolagenu, więc rozstępów będzie przybywać. W tym momencie niezbędne są więc preparaty z kolagenem. Zaniedbanie czerwonych rozstępów sprawia, że zmieniają się one w srebrzystobiałe, zgrubiałe blizny bardzo trudne do usunięcia, nawet przy pomocy specjalistycznych zabiegów w gabinecie kosmetycznym. Właściwie nie można białych rozstępów usunąć całkowicie, można je tylko spłycić i zmniejszyć.To kolejny argument, by nie odkładać leczenia rozstępów na jakiś nieokreślony czas, tylko przy pomocy dobrych kosmetyków poprawić stan skóry.
Jaką rolę spełniają kremy z kolagenem?
Wartościowe i skuteczne kremy na rozstępy powinny zawierać naturalny kolagen pozyskiwany z rybich skór. Tylko taki może zastąpić brakujący „ludzki” kolagen, dzięki czemu włókienka tkanki łącznej ulegają wzmocnieniu. Skóra więc odzyskuje elastyczność i jędrność, jest bardziej odporna na rozciąganie, uszkodzone fragmenty ulegają regeneracji, więc świeże rozstępy zanikają, bo skóra ma dostarczany „budulec” z zewnątrz.
Dobre kremy poza tym pobudzają fibroblasty do produkcji pełnowartościowego kolagenu.Wiadomo, że zaburzenia hormonalne oraz duże stężenie hormonu stresu uszkadzają fibroblasty, które wtedy wytwarzają kolagen kiepskiej jakości, więc automatycznie skóra traci elastyczność i wytrzymałość na rozciąganie.
Kremy, które warto kupić, pielęgnują też skórę, odpowiednio ją nawilżają i natłuszczają.
Jak używać kolagen na rozstępy?
Kremy z kolagenem powinny być używane systematycznie. Należy smarować preparatem zagrożone lub objęte rozstępami miejsca. Należy to robić delikatnie, ruchami okrężnymi, ale bez rozciągania już osłabionej skóry. Najlepiej używać kosmetyków po ciepłej kąpieli, wtedy są one lepiej wchłaniane.
Panie spodziewające się dziecka koniecznie powinny sprawdzić, czy wybrany kosmetyk może być przez nie używany, by nie zaszkodzić płodowi. Najlepiej wybierać kremy złożone z naturalnych składników. To jest gwarancją, że są bezpieczne dla zdrowia, nie powodują podrażnień i innych skutków ubocznych.
Komentarze (0):
Prześlij komentarz
Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]
<< Strona główna