czwartek, 15 marca 2012

Lakiery do włosów

Najczęściej produkowane lakiery do włosów oparte były na szelaku rozpuszczonym w wodnym roztworze zasad, jak soda, boraks, amoniak, etanolamina. Dodatki zasadowe pozwalają na łatwe usunięcie lakieru z włosów przy myciu. W latach pięćdziesiątych w lakierach do włosów uzyskano istotny postęp, polegający na wprowadzeniu pyrolidonu poliwinylu i na technicznym udoskonaleniu pojemników do rozpylania. Poliwinylopyrolidon (PVP) jest związkiem rozpuszczalnym w wodzie i alkoholu, po wysuszeniu suszarką nadaje włosom miękkość, dobrze przylega do włosów i łatwo daje się usunąć z włosów przy myciu. Ujemną stroną PVP jest duża higroskopijność w warunkach wilgotności.

Aby uniknąć higroskopijności, sto­suje się kopolimer poliwinyloprolidonu i octanu winylu. Dalszą tendencją było stosowanie polimerów z wolnymi grupami karboksy-lowymi.

Dobre lakiery do włosów powinny :

* tworzyć bezbarwną i przezroczystą błonę;

* podnosić naturalny połysk włosów;

* usztywniać uczesanie w sposób trwały i elastyczny;

* wykazywać odporność na zmiany wilgotności powietrza;

* szybko wysychać i nie powodować zlepiania się włosów;

* przylegać do włosów, ale łatwo zmywać się;

* umożliwiać przeczesywanie uczesania.

Obecnie dodaje się do lakierów dodatki, które mają wpływać korzystnie na połysk, układanie się i właściwości hydrofilne. W ocenie lakierów do włosów zwraca się uwagę na: twardość lakieru, przezroczystość, trwałość skrętu włosa, chłonięcie wilgotności, czas schnięcia. Jednym z najciekawszych testów wg Bałdygi i Salamona jest badanie trwałości skrętu, w którym badare są włosy odpowiednio przygotowane i lakierowane. Test pozwala ocenić wpływ zmiennych warunków atmosferycznych na utrwalone przez lakier skręcone pasma włosów. Według badań laboratorium badawczego Fabryki Kosmetyków do włosów Pollena Uroda z polskich lakierów naj­niższe wartości chłonięcia wilgoci i największą trwałość skrętu mają: lakier do włosów Cleo i lakier do włosów w aerozolu oraz lakier do włosów Elwett. Niskie wskaźniki wykazały: lakier do włosów w aerozolu, lakier do włosów Spray, lakier do włosów białkowy, lakier do włosów Londa (NRD). Zarówno szelak, jak i PVP w zasadzie nie dają odczynów toksycznych ani alergicznych na skórze. Działanie uczulające raczej niż drażniące wykazują pewne żywice stosowane zamiast szelaku w niektórych lakierach.

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna