Skutki bezsenności
Dane statystyczne mówią o tym, że bezsenność może być na początku dwudziestego pierwszego wieku problemem, który spotyka nawet co trzeciego człowieka. Brak snu dotyka tak mężczyzn, jak i kobiety, już dawno przestał być przy tym uważany za dolegliwość, z którą muszą zmagać się przede wszystkim te osoby, które ukończyły czterdziesty rok życia. Za problemy ze snem odpowiada zresztą nie tylko nasza psychika, istnieje bowiem również cały szereg chorób, w czasie których pacjent musi zmagać się z trudnościami w zasypianiu, ciągle jeszcze mamy przy tym do czynienia z przykładami źle leczonej bezsenności. Wszystko to sprawia, że medycyna nieustannie bada tak przyczyny, jak i skutki bezsenności, uporanie się z tym problemem może być bowiem w przyszłości jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi przyjdzie jej stanąć.
Badania skutków bezsenności
O skutkach bezsenności można mówić między innymi na podstawie rozmów z pacjentami zmagającymi się z tą chorobą, lekarzom jednak to nie wystarcza. Na całym świecie przeprowadza się w związku z tym badania, w których ochotnicy sprawdzają na sobie, jak kłopotliwy może być długotrwały brak snu, lekarze wierzą bowiem, że rezultaty tego typu testów pomogą stworzyć środki, które będzie można polecać osobom zmagającym się z bezsennością i w realnym świecie. Wyniki badań nad skutkami bezsenności nie nastrajają zresztą nikogo zbyt optymistycznie, analizując je uświadamiamy sobie bowiem, że pierwsze widoczne skutki bezsenności można rozpoznać już po jednej nieprzespanej nocy. W pierwszym etapie brak snu owocuje zmęczeniem, problemem ze skupieniem się przez długi czas na jednym zadaniu i zwiększoną drażliwością, im zaś dłużej trwa czas, w którym ochotników pozbawia się snu, tym bardziej widoczne są i inne konsekwencje bezsenności. Swędzenie i pieczenie oczu oraz coraz bardziej widoczne problemy ze skórą nakładały się na znaczące pogorszenie samopoczucia, stany lękowe, rażący spadek koncentracji, a także na spadek odporności organizmu, który przestaje radzić sobie nawet z drobnymi infekcjami. Na temat skutków bezsenności mogą jednak wypowiadać się nie tylko uczestnicy eksperymentów naukowych. Coraz częściej mówi się o tym, że problemy ze snem są jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych oraz tych, które mają miejsce na stanowisku pracy, prawdziwym dramatem jest zaś przede wszystkim to, że nie raz już jedna nieprzespana noc jest nas w stanie doprowadzić do tragedii.
Jak organizm reaguje na bezsenność?
Mówiąc o skutkach bezsenności zwracamy uwagę przede wszystkim na te z nich, które ściśle wiążą się z naszą kondycją psychiczną. Niestety, bardzo często okazuje się, że również nasze zdrowie fizyczne bywa zagrożone, gdy nie śpimy odpowiednio długo. Chyba najwięcej o bezsenności może nam powiedzieć nasza skóra, to bowiem właśnie w trakcie snu mamy do czynienia z jej pełną regeneracją. Gdy zaczynamy zmagać się z bezsennością niezdrowa cera natychmiast informuje o tym nasze otoczenie, łamliwe i słabe włosy i paznokcie sprawiają zaś, że coraz częściej zastanawiamy się nad zmianą stosowanych dotychczas kosmetyków. Na niedobór snu bardzo szybko zaczyna uskarżać się również nasze serce i ono bowiem potrzebuje ograniczenia czasu czuwania, aby uregulować rytm swojej pracy i wypocząć. Pozbawiony snu organizm nieustannie pozostaje w stanie gotowości do aktywności, serce przestaje więc pracować prawidłowo. Długa bezsenność może nas doprowadzić również do problemów ze zbyt wysokim ciśnieniem i do choroby wieńcowej, bardzo często okazuje się przy tym również czynnikiem, który potęguje negatywne skutki wielu innych schorzeń, z którymi się zmagamy. Bezsenność jest szczególnie niepożądana u pacjentów, którzy mają problemy z tarczycą albo cierpią na cukrzycę, jeżeli zaś przedłuża się, bywa również wyjątkowo poważnym problemem dla astmatyków. Dane statystyczne potwierdzają zresztą, że osoby mające problemy ze snem bywają hospitalizowane prawie dwa razy częściej niż inni pacjenci, ich organizm nie radzi sobie bowiem nawet z niegroźnymi schorzeniami.
Psychiczne skutki bezsenności
Osoby, które odkrywają, że sen nie przychodzi na każde ich zawołanie od samego początku są świadome tego, że psychika nie będzie dobrze reagować na przedłużającą się bezsenność. I one mają jednak nadzieję, że ominą je psychozy, stany depresyjne i stany lękowe, które uważa się za najpoważniejsze skutki przewlekłej bezsenności. Rzeczywiście, właściwa opieka nad pacjentem może sprawić, że jego psychika nie ucierpi w wyniku problemów ze snem, aby jednak tak się stało konieczna jest ścisła współpraca chorego z prowadzącym go lekarzem oraz dość duża wiedza samego pacjenta. Chory powinien wiedzieć, że osoby zmagające się z przewlekłą bezsennością są blisko cztery razy bardziej podatne na głębokie depresje niż ich znajomi, którzy śpią spokojnie, wiedza o niekorzystnych skutkach bezsenności okazuje się bowiem jednym z najbardziej sprawdzonych sojuszników podczas walki z tą chorobą.
Komentarze (0):
Prześlij komentarz
Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]
<< Strona główna