Pielęgnacja i wybielanie zębów
Pomimo bezproblemowego dostępu do usług stomatologicznych i ogromnej liczby preparatów, które można wykorzystać na co dzień w pielęgnacji uzębienia z naszymi nawykami higienicznymi nie jest niestety najlepiej.
Przede wszystkim chyba nie wiemy jak zęby pielęgnować, by robić to dobrze minimalizując ryzyko wystąpienia chorób zębów i przyzębia i by uchronić zęby przed przebarwieniami.
Postaram się w skrócie opowiedzieć o tym, co i jak powinniśmy robić, by nasze zęby jak najdłużej zachowały zdrowie i by nasz uśmiech prezentował się jak najlepiej.
Po pierwsze higiena
Higiena to nie tylko szczotkowanie z użyciem pasty do zębów. W ramach codziennych czynności pielęgnacyjnych warto sięgnąć również po płyny do płukania jamy ustnej i specjalne nitki dentystyczne, z pomocą których dokładnie oczyścimy przestrzenie międzyzębowe. Zębom każdego z nas od czasu do czasu przyda się też profesjonalne oczyszczanie z gromadzących się na nich osadów (w tym przypadku wykonywane jest piaskowanie zębów) i z kamienia nazębnego (skaling plus piaskowanie). Wszystko to ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia zębów i tkanek przyzębia, bowiem to w osadach i kamieniu nazębnym gromadzą się bakterie uszkadzające tkanki (i szkliwo). Nie muszę chyba dodawać, że osady tego typu utrudniają codzienne czyszczenie i mycie zębów - pozbycie się ich we własnym zakresie jest właściwie niemożliwe.
Do czynności higienicznych należy też zaliczyć regularne wizyty kontrolne u stomatologa, ustrzegą nas one przed poważnymi problemami z uzębieniem. Im szybciej wykryjemy chorobę tym lepiej, a najperfekcyjniej zęby obejrzy jedynie dentysta.
Po drugie dieta
Dieta dla zdrowych i białych zębów wymaga nie tylko unikania słodyczy. Generalnie ich spożycie należy ograniczyć, ale też ależałoby zredukować ilość zjadanych pokarmów zbożowych (białego pieczywa), warzyw (opcjonalnie) i owoców (zawierają dużo cukrów prostych). Wszystkie te pokarmy zakwaszają organizm tworząc przyjemne środowisko dla bakterii powodujących próchnicę, jeśli nie zamierzamy niczego zmieniać w diecie należałoby pamiętać jedynie o tym, by myć zęby po każdym posiłku składającym się choć w części z tych pokarmów. Zębom dobrze robi nabiał i generalnie białko (pamiętajmy o mięsie) a niemal zupełnie nieszkodliwe dla nich są tłuszcze - i to zarówno tłuszcze nasycone (zwierzęce) jak i nienasycone (roślinne, czy pochodzące z ryb). Tłuszcze działają ochronnie na szkliwo i zmniejszają podatność na odkładanie się płytki nazębnej.
Po trzecie wybielanie zębów i inne zabiegi estetyczne
O leczeniu nie piszę, bo to zbyt oczywiste -zęby trzeba leczyć, w razie potrzeby odbudowywać, rekonstruować i protezować - to wszystko jest niezbędne dla zachowania uśmiechu w dobrej formie. Czasami jednak warto pokusić się o udoskonalenia, a takim udoskonaleniem jest wybielanie zębów.
Od razu odradzam stosowanie tradycyjnych metod domowych, które opierały się na wykorzystaniu sody, węgla, soli lub soku z cytryny. Stosowanie tych substancji do wybielania należałoby dziś uznać za niepoważne i nieuzasadnione tym bardziej, że większość past do mycia zębów już zawiera sodę.
Wszystkie wymienione substancje mają albo właściwości ścierne albo przyczyniają się do erozji szkliwa (sok z cytryny) co jest równie szkodliwe jak uszkodzenia mechaniczne.
Wybielanie zębów u dentysty
Wybielanie zębów u dentysty jest droższe od każdej metody domowej, ale charakteryzuje się (zazwyczaj) znacznie większą efektywnością i jako jedyne gwarantuje bezpieczeństwo. Jak to, powiecie, przecież sprzedawane w aptekach środki do wybielania domowego są bezpieczne? Owszem, tyle tylko, że środki profesjonalne lub zbliżone do profesjonalnych należy stosować na zdrowe zęby, a jeśli wcześniej zębów nie wyleczymy (jak znam życie prawie nikt się tym nie przejmuje zabierając się za wybielanie domowe) możemy narazić się na spore nieprzyjemności i niespodzianki w postaci dolegliwości ze strony zębów i przyzębia. Za wybielaniem stomatologicznym przemawia też fakt, iż niektóre metody pozwalają na wybielenie zębów w trakcie jednego zabiegu, a z punktu widzenia naszego komfortu to bardzo istotna informacja.
Wybielanie preparatami wybielającymi do użytku domowego
Też warto z tej opcji skorzystać, musimy być jednak przygotowani na to, że nie osiągniemy tak spektakularnych efektów jak byśmy chcieli. Efekty wybielania zależą od użytego preparatu, a niestety dobre środki wybielające są dość drogie (w porównaniu ze środkami tanimi, po które sięgamy najczęściej). Tym niemniej i o takie wybielanie warto się pokusić zwracając jedynie uwagę na to, czy kupujemy dobry preparat wybielający, najlepiej preparat renomowanej firmy. Środków wybielających o niewiadomym powodzeniu, kupowanych w podejrzanych źródłach, należy unikać jak ognia, nawet nie dlatego, że mogą zębów w ogóle nie wybielić, wręcz przeciwnie, mogą jednak przyczynić się do zniszczenia szkliwa i tkanek przyzębia.
Komentarze (0):
Prześlij komentarz
Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]
<< Strona główna