piątek, 10 czerwca 2011

Operacja jako element chirurgii rekonstrukcyjnej piersi

W dzisiejszych czasach chirurdzy - onkolodzy szukają nadal nowoczesnych rozwiązań dla kobiet, które musiały amputować piersi. Teraz wykorzystuje się innowacyjne metody rekonstrukcji kobiecych piersi.


Wykorzystują one przede wszystkim materiał pozyskany z pewnej partii ciała poddawanej operacji pacjentki. Wielu chirurgów odchodzi już od stosowania przy zabiegu ekspanderów czy wkładek silikonowych. Kobiety, które poddawane są operacji rekonstrukcji piersi powinny zdawać sobie sprawę, że wiąże się ona ze zmianami wyglądu biustu. Ale nie trzeba się tym zbytnio przejmować, gdyż dzięki chirurgii rekonstrukcyjnej piersi niemal każda pani ma duże szanse na powrót do normalnego życia.

O rekonstrukcji piersi

Wiele kobiet po amputacji, w wyniku mastektomii, może poddać się chirurgicznej rekonstrukcji piersi. Ten zabieg ma za zadanie odtworzyć budowę kobiecej klatki piersiowej; dzięki temu piersi uzyskują bardzo naturalny wygląd, a pacjentka odzyskuje swą kobiecość. Ma zdecydowanie lepszy psychiczny komfort.

Utrata, bądź też większościowa deformacja piersi wskutek leczenia złośliwego nowotworu dotyka każdą chorą kobietę w dwóch kierunkach. Prócz obawy o dalszy swój los oraz o wyniki leczenia, przeżywa tez pewne obawy co do zmian czekających ją w życiu po utracie piersi.

Operację powinna poprzedzić wielokierunkowa lekarska konsultacja!

Kobieta ze złośliwym nowotworem piersi winna być pod kompleksową opieką lekarską. Powinna się ona opierać na pracy wspólnej kilku doświadczonych specjalistów. Swe zdanie powinni konsultować i mammolog, i chirurg, onkolog, histopatolog, a ponadto ginekolog oraz specjalista obrazowej diagnostyki. Rekonstrukcja piersi z zastosowaniem operacji to tylko część chirurgii plastycznej. Ale decyzja o tym, czy przeprowadzić operację i kiedy to zrobić, będzie należała zarówno do onkologa, psychologa, a w niektórych przypadkach również do genetyka.

Dopiero po przeprowadzonych konsultacjach lekarz prowadzący bardzo precyzyjnie opisuje wszystkie techniki, które zastosowane będą w danym przypadku. Chirurg z kolei zaznacza na ciele pacjentki cały schemat operacyjny. A oprócz tego wstępnie określa ekspanderoprotezę piersi.

Nowoczesna operacja rekonstrukcji piersi przy zastosowaniu własnych komórek

Operację rekonstrukcji piersi z użyciem macierzystych komórek przeprowadza się w tym czasie, w którym jest przeprowadzana amputacja. Ta ostania i sama rekonstrukcja to "działania", które wykonywane są jedna po drugiej. Ale w pierwszej kolejności pobierany jest tłuszcz pacjentki z okolicy brzusznej, albo udowej przy pomocy liposukcji. Następnie materiał przenoszony jest do specjalnego pomieszczenia, gdzie dokonywane jest odwirowanie i odseparowanie komórek macierzystych od zgromadzonego tłuszczu. W dalszej kolejności uzyskana zawiesina wstrzykiwana jest do okolicy amputowanej piersi. Tego wstrzyknięcia dokonuje się za pomocą urządzenia o nazwie kaniula.

Warto wspomnieć, że komórki macierzyste mają niewiarygodnie szybką zdolność do przemiany w komórki narządowe. Specjalnie skonstruowana aparatura w czasie półtorej - dwie godziny przetwarza materiał z tkanki tłuszczowej, a następnie komórki regeneracyjne i macierzyste są wykorzystywane do operacji rekonstrukcyjnej piersi.

Głównym celem tego zabiegu jest stuprocentowe odtworzenie całej tkanki podskórnej. Operacja rekonstrukcyjna piersi to dosyć dobra metoda, dzięki której wiele kobiet z nowotworem ma szanse na normalne życie.

Rekonwalescencja

Po zabiegu, w klinice kobieta pozostaje blisko siedem dni. W tym czasie powikłania - krwawienie czy infekcja rzadko się zdarzają. Nieprzyjemne odczucia mogą występować w okresie 24 do 72 godzin po zabiegu. Pierś poddana operacji jest wrażliwa i opuchnięta. Aby zmniejszyć ten dyskomfort kobiecie jest podawany środek przeciwbólowy.

Po operacji rekonstrukcji piersi każda kobieta powinna tak samo postępować jak w przypadku amputacji. Koniecznością stają się zatem automasaże, ćwiczenia i profilaktyka przeciwko obrzękom.

Istotnym podczas rekonwalescencji jest noszenie specjalnego biustonosza; czasem trzeba nosić inną garderobę uciskającą. Dzięki niej jest możliwe podtrzymywanie piersi, a także modelowanie i ustawienie ekspanderoprotezy w odpowiedniej linii.

Ponadto po operacji wymagane są kontrole. Przeprowadzane są one po czterech tygodniach od przebytej operacji, a potem po sześciu miesiącach.

Po przebytej operacji i rekonwalescencji kobieta do zdrowia powraca w różnym terminie. Jest to uzależnione od indywidualnych predyspozycji. Po siedmiu dniach od wykonanego zabiegu operacyjnego kobieta może podjąć aktywność ruchową, ale tylko tą delikatniejszą.

Ryzyko pooperacyjne

Ryzyko powikłań po operacji nie jest zbyt duże. Ale istnieje. Dobrze przeprowadzony zabieg nie stwarza zagrożenia. Mimo rzadko zdarzających się powikłań, warto o nich pamiętać. Do pooperacyjnych powikłań zalicza się między innymi krwiaki, zakażenia i poranienia. Kłopoty z krwiakami i krwawieniami mogą pojawić się w momencie, gdy przyjmujemy leki przeciwbólowe. Dlatego tuż przed operacją rekonstrukcji piersi nie powinnyśmy ich zażywać.

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna