sobota, 19 marca 2011

Kiedy tarczyca niedomaga - choroby najczęściej przewlekłe

Tarczyca to niewielka część ciała, ale całkiem duży gruczoł. Znajduje się w przedniej części szyi i swoją pracą reguluje wiele funkcji organizmu. Podobnie jak układ krążenia czy układ odpornościowy - powinna działać adekwatnie do potrzeb ciała, bowiem jej niedostateczna bądź nadmierna aktywność wiąże się z poważnymi chorobami.


Pięć litrów na minutę

Tarczycę nazywamy gruczołem dokrewnym, bowiem substancje (tu: hormony) wydziela do krwi, a nie np. do układu pokarmowego czy na powierzchnię skóry. Przez każdy gram jej tkanki przepływa pięć litrów krwi, do której trafiają produkowane przez tarczycę hormony: tyroksyna, kalcytonina i trójjodotyromina. Odpowiadają one za przemianę materii i gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu. U dzieci i młodzieży wpływają na rozwój układu nerwowego, wzrost organizmu i poprawny przebieg dojrzewania płciowego, zaś u kobiet w ciąży warunkują prawidłową laktację. Pracą tarczycy również (pośród innych czynników) "zawiadują" hormony - wazopresyna, adrenalina, tyreoliberyna i hormon tyreotropowy.

Choroby tarczycy

Najbardziej znanymi i rozpowszechnionymi chorobami tarczycy są jej nadczynność i niedoczynność. Niedoczynność tarczycy to niewystarczające wytwarzanie hormonów przez ten gruczoł. Niskie stężenie hormonów w organizmie człowieka bardzo szybko można wykryć. Do najczęściej spotykanych objawów tej choroby zaliczyć można częste uczucie zmęczenia, trudność w koncentracji, senność czy zaburzenia pamięci. Poczuciu słabej kondycji psychicznej towarzyszy również odczuwanie ciągłego chłodu. Niedoczynność tarczycy w swej zaawansowanej formie może prowadzić do przewlekłych stanów depresyjnych.

Nadczynność tarczycy - jest stanem odwrotnym do opisywanego wyżej przypadku, kiedy to tarczyca produkuje zbyt duże ilości hormonów. Główną z przyczyn występowania tej choroby ma swoje podłoże w innej chorobie - Graves - Basedowa lub schorzenie zwane wolem guzowatym nadczynnym.

Choroba Graves - Basedowa ma związek z defektem organizmu objawiającym się osłabieniem układu immunologicznego i występuje głównie u kobiet. Jeżeli zaś chodzi o wole guzowate nadczynne, to nadmierne wydzielanie hormonów przez tarczyce ma swoje podłoże w występowaniu guzów w tarczycy. Z biegiem czasu stają się one coraz większe i wydzielają coraz to większą ilość hormonów do organizmu. Co istotne, na rozwój choroby ma wpływ zbyt duże przyjmowanie przez organizm jodu. Nadczynność tarczycy bardzo łatwo rozpoznać gdyż przejawia się ona głównie poprzez pojawienie się wytrzeszczu oczu, który w rozwiniętym stadium może prowadzić nawet do upośledzenia narządu wzroku.

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna