niedziela, 13 marca 2011

Zaparcia - efekt nieodpowiedniej diety

Zaparcia są zmorą wielu z nas. Najczęściej dotykają kobiety, dzieci i osoby starsze. Statystyki podają, że schorzenie to dotyka 2% populacji. Bardzo częstą przyczyną zaparć jest nieodpowiednia dieta. Często pokarmy wywołujące zaparcia przyczyniają się również do powstania wzdęć. Zastanówmy się więc jakie pokarmy sprzyjają zaparciom.


Węglowodany proste

Węglowodany proste, czyli oczyszczone posiadają bardzo małe ilości błonnika. W efekcie bardzo długo zalegają w żołądku i jelitach. Szczególnie nie na miejscu jest biała mąka. Rozleniwia ona pracę jelit, co jest szczególnie niebezpieczne. Stąd tylko krok do >zaparć. Dlatego lepiej białą mąkę zastąpić pełnoziarnistą. Produkty pełnoziarniste w dzisiejszych czasach są dostępne coraz częściej, zwłaszcza w supermarketach mamy szeroki wybór. Możemy również kupić mąkę razową i sami upiec chleb. Razowy makaron, ryż, chleb to jest to czego nie lubią zaparcia. Odpowiednie dobór produktów spożywczych pod kątem diety w zaparciach stanowi jeden z podstawowych sposobów na walkę z tą przypadłością.

Alkohol

Zaparcia bardzo lubią alkohol. Im więcej alkoholu tym ryzyko tego schorzenia jest większe. Z uwagi na alkohol zaparcia można nazwać syndromem współczesnego życia. Wielu ludzi nie potrafi bowiem sobie wyobrazić spotkania towarzyskiego bez alkoholu.

Cukier

Cukier na pewno służy zaparciom. Jest bowiem cukrem prostym, czyli pozbawionym błonnika. Zalega długo w żołądku i zawiera tylko puste kalorie. No i podnosi na chwilę poziom glukozy, która potem gwałtownie spada. A to sprzyja oczywiście gromadzeniu się tłuszczu. Czyli krótko mówiąc cukier to tylko puste kalorie sprzyjające zaparciom. Zdecydowanie lepszym pomysłem są owoce. Mają o wiele więcej błonnika. A jak wiadomo błonnik zaparciom mówi - stop. Oczywiście nie należy przesadzać z błonnikiem, bo wtedy możemy nabawić się sytuacji odwrotnej, czyli biegunki.

Mało płynów

Zbyt mała ilość płynów również może powodować zaparcia. Dlatego codziennie powinniśmy wypijać od 1,5 do 3,0 l dziennie wody. Najlepiej jeśli będzie to niegazowana woda mineralna. Poza tym woda działa również na metabolizm. Picie dużej ilości wody sprzyja więc też zachowaniu szczupłej sylwetki. Nie należy jednak pić od razu zbyt dużo wody, ale zachować regularne odstępy.

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna