Kleszcze już atakują!
Nie trzeba wyprawy do lasu, by jakiś cię dopadł. Wystarczy spacer po parku w mieście. Kleszcze są niebezpieczne, bo co trzeci z nich jest nosicielem chorób: boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Najczęściej żerują na zwierzętach, ale lubią również ludzką krew. Kiedy temperatura powietrza wynosi powyżej 7-10 stopni, polują na żywiciela.
Wpijając się w niego, często przekazują mu chorobotwórcze bakterie i wirusy. Stąd groźne schorzenia.
Borelioza Jest najczęstszą chorobą odkleszczową. Nie ma na nią szczepionki, trudno ją zdiagnozować. Jednoznacznym dowodem zakażenia boreliozą rumień wędrujący. Typowa zmiana ma kształt pierścienia, najczęściej o średnicy od 5 cm, ale pojawia się tylko czasami. Na początku mogą też wystąpić objawy grypopodobne, jednak trudno je skojarzyć z ukąszeniem kleszcza. Jeśli natychmiast po zakażenie nie poda się antybiotyków, borelioza przechodzi w fazę rozsianą.
W ciągu 2 tygodni pojawiają się objawy wtórne - dolegliwości stawów, neurologiczne i kardiologiczne. Nieleczona borelioza przechodzi w postać przewlekłą. Bakterie umiejscawiają się w skórze, ścięgnach, mięśniach i tkance nerwowej. Pojawiają się np... dreszcze,kłopoty ze snem,drętwienie języka, tiki mięśni twarzy, bóle stawów, zawroty głowy, zaburzenia koncentracji.
Można się zaszczepić
Jedyną obroną przed boreliozą jest ostrożność i rozwaga podczas wycieczek w plener.
Natomiast przed kleszczowym zapaleniem mózgu można ochronić się za pomocą szczepionki (nie jest refundowana, kosztuje 60-70 zł) . Podaje się ją w trzech dawkach -drugą przyjmuje się 14 dni po pierwszej, a trzecią (przypominającą) po 12 miesiącach. Już druga dawka chroni przed wirusem.
Komentarze (1):
Na stronie https://boreliozaonline.pl/ można dowiedziec się więcej o boreliozie. Ja dodam od siebie, że najgorsza jest neuroborelioza która bardzo uszkadza nam ośrodek ruchowy. Mamy problemy z poruszaniem poprzedzone bólami stawów.
Prześlij komentarz
Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]
<< Strona główna